Peterson Silver Spigot (150)

Další rovná dýmka! Ale tentokrát úplně jiná. Už je to skoro čtyři měsíce, co jsem si naposledy koupil fajfku, a tak mě prostě příšerně svrběly prsty (a peněženka). Touto čerstvou akvizicí jsem spojil několik věcí dohromady. Totiž:

1) Chyběl mi do sbírky pěkný hranatý buldoček
2) Karlu Schwarzenbergerovi jsem záviděl všechny ty silver spigoty, ze kterých k smrti rád kouří
3) Doposud mi scházela dýmka od Petersona (katastrofa!)

Peterson Silver Spigot (150)

Důvodů, proč mě zatím neuchvátil žádný Peterson, je asi víc. Mám-li je krátce shrnout, tak krom toho, že náústky jsou zpravidla vyrobené z mnou nemilovaného ebonitu, často mívají jalovou kresbu anebo hnusný barevný lak či postřik. (Green Spay, Red Spray a podobně, čirá pohroma.) Z Petersonových dýmek se mi asi nejvíce líbí přiměřeně zahnutý tvar 80s a určitě bych si vybral některou pískovanou dýmku. Mám ale moc rád i rovné fajfky, které na mě pořád ještě působí zdaleka nejmoderněji.

Spigoty jsou skvělé, bohužel jejich efektní nastrkávací náůstky bývají vykoupeny příliš vysokou cenou. Vyhlédl jsem si několik nádherných kusů od Savinelliho, ale byly buď z USA, kde by mi napařili clo a daň, nebo byly již v základu příšerně drahé. Mám doma jednu lehčí a levnější variantu spigotu (nazývanou army mount) na pískované dunhillce a ten systém jsem si opravdu dost oblíbil. Místo šroubování čepu prostě jen narazíte nebo vytáhnete náústek z krčku, což je k nezaplacení zejména tehdy, když člověk potřebuje čističem protáhnout ucpaný kanálek. Zatímco army dýmky mívají stříbrem obtažený pouze konec krčku, u silver (nebo golden) spigotů je podobná aplikace i na kónickém náústku.

Petersonův spigot jsem koupil v dánském obchodě a FedEx mi balíček doručil za čtyřiadvacet hodin. Jedná se o rovnou bezfiltrovou fajfku s elegantním tenkým ebonitovým náústkem. Dřevo má světle hnědou barvu a na strojově vyráběný Peterson bezesporu vydařenou kresbu. S ručně vyráběnými speciály hezky posazenými do dřeva se jistě rovnat nemůže, ale i tak je to vlastně docela pěkná přehlídka flame grainu a ptačích očí. Dýmka má na délku 151 milimetrů, hlavička má vrtání 20 a hloubku 36 milimetrů. Váží 44 gramů, což není moc; dala by se určitě držet v zubech, ale já jsem ten typ, co kouří spíše z ruky, takže na váze mi moc nesejde. Protože mám většinu dýmek určenou pro latakii, vyhrazuji si tuto pro ostrovní virginie, a to buď Old Gowrie a Marlin Flake, nebo zkusím stylově Peterson Sherlock Holmes, který jsem zatím neměl.

Komentáře (5)

 • Bezesporu moc pěkná dýmka.Chladný kouř a pohodu přeju.

 • Nazdar Martine.

  Moc pěkná spigotka,taky se mi jedna líbí,ale bohužel je to e-shop ve státech,takže by stála celkem dost.Jakže se jmenuje ten dánský obchod ze kterého jsi získal tuto dýmku?

  Zdraví

  Richard

 • Díky Martine,obchod je momentálně nedostupný,je v údržbě,až bude dostupný hodím očko.

  Měj se

  Richard

Píše Martin T. Pecina, dýmkař, typograf, publicista. Portfolio mám na adrese book-design.eu a typografický blog na typomil.com. Napsat mi můžete na info@book-design.eu.

Archivy

Rubriky