W. Ø. Larsen (Canadian)

Lidové rčení praví, že rovných dýmek není nikdy dost; i kdyby na chleba nebylo. A tuhle podpultovku jsem měl u kluků z Etrafiky schovanou od posledně v šuplíčku, aby mě nějaký nenechavec nepředběhl, to by totiž byla čirá pohroma. Mor a neštovice na ostatní dýmkaře! Minule jsem se tak nějak nemohl rozhodnout, kterou z Larsenek si vzít domů, proto jsem to nakonec vyřešil nejlepším možným způsobem — koupil si obě dvě. Tak se to dělá, vážení. Stojánky mi doma přetékají fajfkami, všude se povalují kusy mořeného dřeva, které nemám kam dávat, ale když už je člověk jednou sběratel, tak na nějaký ten bordel nesmí brát velké ohledy. Pes se uskromní, dokonce i žena se uskromní, ale dýmky potřebují dostatek místa k životu.

W. Ø. Larsen (Canadian)

Takže další W. Ø. Larsen — tentokrát krásný dlouhý canadian. Canadian se říká dýmce s oválným krčkem a klasickým — kónicky tvarovaným — náústkem. Ale když se pozorně zadíváte na elegantní tvary tohoto nového kousku, nemůžete si nevšimnout, že je to canadian lehce ozvláštněný. Náústek nenavazuje na tvar troubele, ba právě naopak. Troubel se směrem k náústku rozšiřuje, což vytváří místo plynulého přechodu ostrý kontrast dvou tvarů a dvou materiálů. Tenký černý prstýnek jen podtrhuje fikanost a ladnost celého řešení. A nemá ten Larsen vůbec špatnou kresbu, třebaže asymetrickou. Zleva dokonalé ptačí oči, zprava straight grain, všude jinde různé variance na cross grain nebo jak se to jmenuje. Radost pohledět, radost mazlit se s ní cestou do hospody a zpět.

Fajfka je vyrobena z nekonečně dlouhého přířezu — na délku má přes sedmnáct centimetrů, samotné dřevo měří krásných 130 milimetrů. Tak dlouhatánskou kládu ve své sbírce ještě nemám, dokonce ani na své fajfce z workshopu u Honzy Kloučka. Kotlík je na můj vkus poněkud obrovský. Průměr 21 milimetrů a hloubka 42. Je to tedy jedna z těch dýmek, kvůli kterým si musíte vzít týden dovolenou, abyste si ji mohli v klidu zakouřit. Mám-li být upřímný, budu ji nacpávat asi jen do půlky, maximálně do dvou třetin, protože tak dlouhý život zase nemám, abych trávil několik hodin denně v mlžném oparu.

Okomentovat

Píše Martin T. Pecina, dýmkař, typograf, publicista. Portfolio mám na adrese book-design.eu a typografický blog na typomil.com. Napsat mi můžete na info@book-design.eu.

Archivy

Rubriky