Bambusová čtenářka od Aleše Křivance

Anály jsou již, zdá se, zcela přeplněny zkazkami o mé úchylné zálibě v dlouhatánských dýmkách, přesto se tento nový přírůstek nepochybě zapíše zlatým písmem do hlavního (internetového) análu na adrese dýmkař.cz. Fajfka, která se na mne lascivně usmála ve facebookové skupině Czech Pipemakers, si získala zostřenou pozornost prakticky okamžitě. Bambusových aplikací není nikdy dost, dokonalých dřev jakbysmet. Nu a když jsem se dočetl, že dýmka měří krásných 275 milimetrů na délku, proměnil se zájem v nezvladatelnou vášeň. Čibuk jsem okamžitě zakoupil a zařadil do své skromné sbírečky. Protože — co si budeme nalhávat — dokonce ani moje čtenářkaworkshopu v Kostelci nad Černými lesy se co do rozměrů tomuto imposantnímu výrobku nemůže rovnat.

Aleš Křivanec — bambusová čtenářka

Bambusové dýmky se těší oblibě především mezi skandidávskými a japonskými pipemakery, přičemž specialisty na dlouhé čtenářské verze jsou právě druzí jmenovaní — světově proslulá je například řada Ikebana od japonské manufaktury Tsuge. Ale v poslední době s bambusem experimentuje kdekdo. Je to sice módní, přesto ale nebývale zábavná a efektní záležitost.

S dýmkami Aleše Křivance jsem se dosud nesetkal, takže toto je první seznámení. A hned na jedničku. Speciální pozornost samozřejmě zasluhuje bezvadný straight grain po celém obvodu hlavičky, nahoře a dole doplněný perfektníma ptačíma očima. Hlavička je rozměrná, přesto patří velikost komory s průměrem 20 milimetrů a výškou 32 k příjemnému středu, takže nevyžaduje dvě či tři hodiny času, jak tomu bývá u jiných dýmek větších rozměrů. Fajfka je bezfiltrová, a díky tomu i přiměřeně štíhlá, třebaže by klidně snesla i nepatrně tenčí bambusovou aplikaci, která by příjemně podtrhla její celkovou eleganci. Akrylový náústek se skládá ze dvou proti sobě obrácených konusů a po mírném zúžení, o které jsem Aleše poprosil, má i standardní šířku skusu, pěkně otevřený kanálek a výborný tah.

Fajfku jsem něžně odpanil v neděli podvečer orientálem Red Lion od Rattray’s a myslím, že budu v obdobné orientální kúře pokračovat i nadále. Okamžitě jsem ocenil výhody dlouhého kanálku a výjimečně chladného kouře. Myslím, že si s lulkou budeme výborně rozumět.

1 komentář

  • Nádherná dýmka, takhle krásnou kresbu dřeva jsem snad ještě neviděl. Tuhle fajfku Vám nepokrytě závidím.

Píše Martin T. Pecina, dýmkař, typograf, publicista. Portfolio mám na adrese book-design.eu a typografický blog na typomil.com. Napsat mi můžete na info@book-design.eu.

Archivy

Rubriky