Dr Boston Griffon (Dublin)

Včera jsem oblažil svou návštěvou pana magistra Hniličku, kolegu z brněnské buňky. Přemek — pakliže zrovna nedýmkaří — hákuje coby knihovník na brněnské Masárně a mimo to se dlouhodobě zabývá divadlem, rozhlasovými hrami a vlastně mluveným slovem obecně; důsledně katalogizuje na Mluveném panáčkovi a přispívá Do ucha. Protože kromě těch dýmek sdílíme i další záliby — knížky, gramodesky a mluvené slovo — byl to moc příjemný a informačně vydatný večer, ze kterého jsem si odnesl jeden důležitý poznatek — nejsem jediný ouchyla zavalený knížkami a podobnými nesmysly.

Probrali jsme se postupně starými šelakovými a novějšími jazzovými deskami, prohlídli si pár knížek o češtině a Krakonošovi (Rübezahl!), abychom se nakonec dostali zpátky ke sbírce dýmek, zejména k těm kusům „s příběhem“. Na rozdíl ode mne není Přemek žádný novic, tak má hned několik hromad dýmek různých tvarů a různě pohnuté historie. Mezi těmi zahnutými kyji a bludnými kořeny mě zaujaly i dvě menší fajfky — takové rozpláclé dubliny s podivnou — mně doposud neznámou — značkou Dr Boston a označením Griffon. Francouzsky Griffon, anglicky Griffin a česky pták Noh, je mytické zvíře — napůl lev a napůl orel. Což je pro mne typografa zajímavé především proto, že pták Noh je cechovním znakem knihtiskařů. Než jsem se nadál, jednu dýmku jsem dostal jako dárek (děkuji!). To je ona.

Rychle jsem vypátral, že Dr Boston je značka francouzské firmy Butz Choquin, určená zřejmě pro méně náročné zákazníky, kteří odpustí nějakou tu nedokonalost ve dřevě. Já od Frantíků z BC žádnou dýmku nemám, protože mě odpuzuje jejich logo, ale tady naštěstí žádné takové není, jen na náústku je vyraženo bílé B. Bé jako… bezfiltrová fajka s ebonitovým náústkem, co má v podstatě klasický tvar označovaný jako Dublin. To znamená, že hlavička se směrem vzhůru plynule rozšiřuje. Má ovšem trochu atypický krček. Dlouhý, plochý a hodně široký na způsob lumbermanů, v nejširším místě to dělá celých 25 milimetrů. Rozměry jsou jinak standardní, dýmka má na délku 14 centimetrů, výška hlavičky 40 milimetrů, průměr komory asi 19 a výška 35 milimetrů. Je to dýmka střední velikosti a velice elegantního tvarosloví, na můj vkus má perfektní proporce. Provedení je hladké a v podstatě jediný nedostatek je větší množství nezakytovaných kazů na různých místech. To jsou ale jenom kosmetické vady, které na kouření žádný vliv nemají. Spíš mě udivuje, že dýmka není v pískovaném či  ještě lépe rustikovaném provedení, které by kazíky zakrylo. Ale to by znamenalo víc práce a další náklady, tak to soudruzi nechali být.

Ten tvar je ale tak pěkný, že si možná nechám udělat kopii na zakázku anebo si něco podobného zkusím vystrouhat sám, jestli ještě někdy bude příležitost. Do klasické dýmky patří jenom přírodní tabáky, budu z ní proto kouřit čisté virginie. Amen.

Komentáře (2)

  • :-) krásná, taková svým způsobem zvláštní, přesto velmi pěkná a elegantní. Gratuluji Ti k novému kousku!
    K tomu zařeknutí se k viginiím…ve tvém případě čisté virginie s příměsí 60-80% latakie? ;-).

Píše Martin T. Pecina, dýmkař, typograf, publicista. Portfolio mám na adrese book-design.eu a typografický blog na typomil.com. Napsat mi můžete na info@book-design.eu.

Archivy

Rubriky