Krška King

Tudlectu fajku mi daroval strýc Pavel, který už s kouřením seknul. Dostal jsem ji v jednatřiceti ke svým třicátým narozeninám. :) Je to docela příjemná věc — mít dýmku, kterou vybral někdo jiný s odlišným vkusem, sbírku plnou jednoduchých billiardů a ostatních minimalistických tvarů to příjemně oživí.

Krška King

Od Karla Kršky už jednu fajku mám (musím o ní napsat!), tento kousek spadá do kategorie Krška King. Na levé straně má vyraženo kaligrafické K a nápis Krška Czech Republic, na pravé straně korunku. Zapomněl jsem se zeptat, jak je stará, ale bude mít asi tak deset až dvanáct let za sebou. Není to klasická produkce, nýbrž dýmka na zakázku, strýc si ji u Kršky nechal vyrobit podle vlastních požadavků a na svoji hubu. Tvar, rozměry i zakřivení náústku tak odpovídají jeho představám.

Jedná se o dosti velkou a těžkou dýmku, má osmdesát šest gramů. Délka je necelých šestnáct centimetrů, průměr komory je dvaadvacet a výška dvaatřicet milimetrů. Hlavička má poměrně dost „masa“, takže se musí kouřit primárně z ruky, pokud nechci, aby mi poslední zuby z huby vypadaly předčasně. Trochu atypický je (kaučukový) náústek. Na první pohled vypadá trochu jako silver spigot, ale je to vlastně jen taková zvláštní kovová aplikace na krčku i náústku. Ve skutečnosti jde o klasický „šroubovací“ náústek s otvorem na devítimilimetrový filtr.

Fajfka je řádně zakouřená, ale za ty roky, co ležela někde na půdě, už stihla hodně vyčichnout, takže z ní neční žádné šílené aroma, které by se muselo složitě přebíjet pořádným tabákem. Krškovi jsem vyhradil čisté Virginie. Jinak je ve velmi slušném stavu, a to včetně kaučuku. Provedl jsem pouze generální čištění kanálku kapkou alkoholu, žádné jiné čáry máry nepotřebuje.

Okomentovat

Píše Martin T. Pecina, dýmkař, typograf, publicista. Portfolio mám na adrese book-design.eu a typografický blog na typomil.com. Napsat mi můžete na info@book-design.eu.

Archivy

Rubriky