Savinelli Punto Oro Corale (806)

Rustikální dýmky mě zpravidla vůbec neoslovují, ale najdou se samozřejmě výjimky. Zdá se, že Italové mají na krásný rustik monopol, dělají jej úplně jinak než zbytek světa. Krásný, masivní, zvrásněný povrch v odstínech přírodního dřeva nebo písku, nádhera. Prodávají je zpravidla pod názvy Corale nebo Capri, a to v různých cenových relacích.

Do této skupiny patří i moje Savinelli Punto Oro Corale, dýmka z prémiové série opatřené na horní straně náústku „zlatým“ bodem na způsob toho dunhillovského. Tvarem se řadí do rodiny Canadianů, někdy nazývaných Liverpool. Má sedlový náústek a pokud se dá věřit Pipedii, tvar Canadian s oválným průměrem krčku a sedlovým náústkem se jmenuje Lumberman. Ten patří mezi nejhezčí a nejklasičtější zástupce rovných dýmek. Na délku měří 142 milimetrů, průměr komory je 20 a výška 39 mm.

Z toho je zřejmé, že jde o spíše malou dýmku na kratší kouření do 40 minut, která váží pouze 30 gramů. Má velmi tenoučké stěny, a tak jsem se (myslím že oprávněně) bál, že se bude velmi snadno rozpalovat. Ale opak je pravdou! Jsem šokovaný, jak skvěle se z ní kouří, při slušném zacházení se maximálně v dlani příjemně rozehřeje. Ostatně v poslední době moc rád používám spíše menší dýmky, protože se mi zdá, že je z nich kouření příjemnější a snazší. Nevím, snad to souvisí s užší komorou a menším množstvím tabáku, ale je o dost jednodušší udržet v nich správný žár a vyhnout se nadměrné vlhkosti. Obyčejně si beru dvě menší dýmky, které mi dohromady nabídnout požitek na hodinku až hodinu a půl.

K tomuto Lumbermanu se váže jedna nepříjemná příhoda. Objednal jsem si ho z amerického obchodu smokingpipes.com a neuvědomil si, že se v poslední době změnila pravidla pro zásilky a že je třeba každou s prominutím píčovinu proclít a zdanit a navíc ještě uhradit poplatky České poště. Výjimky se nevztahují ani na zboží z druhé ruky ani na zásilky, které jsou označeny jako dárek. Celní pakáž je prostě rozbalí, proclí a zdaní. Je k tomu potřeba dodat fakturu a výpis z účtu a podobné ojebávky. Když to vezmu kolem a kolem, dýmka mě stála ještě o polovinu víc než byla její cena včetně poštovného. Navíc jsem na dodání zásilky čekal více než měsíc. Celá transakce se tak nepříjemně zkomplikovala a prodražila, ale i tak jsem rád, že dýmka v mé malé sbírce nakonec je.

Jediná výtka směřuje (tradičně) k ebonitovému náústku. Nemám je rád a dávám si předsevzetí, že budu důsledně upřednostňovat akryl.

1 komentář

  • Drobná připomínka, Liverpool má na rozdíl od Canadienu kulatý krček. Jinak Tvůj blog se mi velmi líbí, měl bys pokračovat.

Píše Martin T. Pecina, dýmkař, typograf, publicista. Portfolio mám na adrese book-design.eu a typografický blog na typomil.com. Napsat mi můžete na info@book-design.eu.

Archivy

Rubriky